Винигштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Винигштет
Железничката станица во Матирцол
Железничката станица во Матирцол
Грб на Винигштет
Винигштет is located in Германија
Винигштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Елм-Асе
Месни единици 2
Градоначалник Михаел Васман (СДП)
Основни податоци
Површина 12,05 км2
Надм. височина 91 м
Население 696 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38170
Повик. бр. 05336
Портал www.winnigstedt.de
Местоположба на Винигштет во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°04′0″N 10°45′58″E / 52.06667° СГШ; 10.76611° ИГД / 52.06667; 10.76611Координати: 52°04′0″N 10°45′58″E / 52.06667° СГШ; 10.76611° ИГД / 52.06667; 10.76611

Винигштет (германски: Winnigstedt) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено северно од мочуриштето Гросес Брух и западно од Магдебуршко Берде, со добар квалитет на почвата. На југ се граничи со селото Хесен во Саксонија-Анхалт.

Општината се состои од селото Винигштет и Матирцол, кој бил патарина на патот од Волфенбител до Халберштат со векови. Им дозволувал на патниците да го поминат мочуриштето преку насип кој ги поврзувал поседите на Брауншвајг-Линебург на север со територијата на Халберштат на југ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]