Одервалд

Координати: 52°04′N 10°35′E / 52.067° СГШ; 10.583° ИГД / 52.067; 10.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Одервалд (германски: Oderwald) — општинска заедница во округот Волфенбител, во Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа долж реката Окер, околу 10 километри јужно од Волфенбител. Името го добило по Одервалд, мал ридски масив. Нејзиното седиште е во општината Берсум.

Општинската заедница Одервалд се состои од следниве општини:

  1. Берсум
  2. Краме
  3. Дорштат
  4. Флете
  5. Хајнинген
  6. Орум

52°04′N 10°35′E / 52.067° СГШ; 10.583° ИГД / 52.067; 10.583