Ауе (општинска заедница)

Координати: 52°52′N 10°38′E / 52.87° СГШ; 10.63° ИГД / 52.87; 10.63
Од Википедија — слободната енциклопедија

Ауе (германски: Aue) — општинска заедница во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Врештет. Била создадена на 1 ноември 2011 година со спојување на поранешните општински заедници Врештет и Бодентајх.

Грб на Ауе

Општинската заедница Ауе се состои од следниве општини:

  1. Бад Бодентајх
  2. Водач
  3. Золтендик
  4. Врештет

52°52′N 10°38′E / 52.87° СГШ; 10.63° ИГД / 52.87; 10.63