Бодентајх (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бодентајх — поранешна општинска заедница во округот Илцен
Бодентајх — поранешна општинска заедница во округот Илцен

Бодентајхгермански: Bodenteich) — поранешна општинска заедница во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во селото Бад Бодентајх. На 1 ноември 2011 година таа била споена со општинската заедница Врештет и ја создале новата општинска заедница Ауе.

Општинската заедница Бодентајх се состоела од следниве општини:

  1. Бад Бодентајх
  2. Водач
  3. Золтендик