Золтендик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Золтендик
Црква во селото Мисинген
Црква во селото Мисинген
Грб на Золтендик
Золтендик is located in Германија
Золтендик
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Ауе
Месни единици 8
Градоначалник Јозеф Цетелмајер (независен)
Основни податоци
Површина 34,01 км2
Надм. височина 77 м
Население 978 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29594
Повик. бр. 05874
Портал www.soltendieck.com
Местоположба на Золтендик во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 52°52′22″N 10°45′42″E / 52.87278° СГШ; 10.76167° ИГД / 52.87278; 10.76167Координати: 52°52′22″N 10°45′42″E / 52.87278° СГШ; 10.76167° ИГД / 52.87278; 10.76167

Золтендик (германски: Soltendieck) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Золтендик припаѓаат следниве места:

  • Бокхолт
  • Хојершторф
  • Какау
  • Катин
  • Мисинген
  • Тилиц
  • Фарбиц

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]