Зудербург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зудербург
Поглед на општинското собрание на Зудербург
Поглед на општинското собрание на Зудербург
Грб на Зудербург
Зудербург is located in Германија
Зудербург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Зудербург
Месни единици 7
Градоначалник Ханс-Херман Хоф (Зелени)
Основни податоци
Површина 129,48 км2
Надм. височина 57 м
Население 4.588 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29556
Повик. бр. 05826
Портал www.suderburg.de
Местоположба на Зудербург во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 52°54′2″N 10°26′20″E / 52.90056° СГШ; 10.43889° ИГД / 52.90056; 10.43889Координати: 52°54′2″N 10°26′20″E / 52.90056° СГШ; 10.43889° ИГД / 52.90056; 10.43889

Зудербург (германски: Suderburg) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 11 километри југозападно од окружниот град Илцен.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Зудербург се дели на следниве единици:

  • Зудерберг
  • Банзен
  • Беденштет
  • Хамершторф
  • Хесеринген
  • Холксен
  • Ребер

Историја[уреди | уреди извор]

Прв пишан документ за селото било како Зутербург („Sutherburg“) во 1004 година.

Во 1847 година, железничката линија Целе-Илцен-Линебург-Харбург-Вилхелмсбург била отворена. Железничката станица Зудербург била отворена во 1850 и проширена во 1859 година.

Во 1957 година, селата Граулинген, Олдендорф I и Зудербург биле споени во Зудербург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]