Јелмшторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јелмшторф
Воденица во Јелмшторф
Воденица во Јелмшторф
Грб на Јелмшторф
Јелмшторф is located in Германија
Јелмшторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 3
Градоначалник Карл-Хајнц Хојкамп (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,71 км2
Надм. височина 44 м
Население 759 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29585
Повик. бр. 05821
Местоположба на Јелмшторф во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 53°06′8″N 10°31′29″E / 53.10222° СГШ; 10.52472° ИГД / 53.10222; 10.52472Координати: 53°06′8″N 10°31′29″E / 53.10222° СГШ; 10.52472° ИГД / 53.10222; 10.52472

Јелмшторф (германски: Jelmstorf) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу Биненбител на север и Бад Бевензен на југ, директно на сојузниот автопат Б4. Низ општината поминува реката Илменау.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со општините Биненбител и Алтенмединген, градот Бад Бевензен, како и општината Натендорф.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Јелмшторф припаѓаат следниве места:

  • Аденшторф
  • Јелмшторф
  • Брухторф

Во општината се наоѓа и помалото местенце Рокенмиле.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]