Прејди на содржината

Емендорф

Координати: 53°01′0″N 10°34′0″E / 53.01667° СГШ; 10.56667° ИГД / 53.01667; 10.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Емендорф
Противпожарната бригада во Емендорф
Противпожарната бригада во Емендорф
Противпожарната бригада во Емендорф
Грб на Емендорф
Емендорф во рамките на Германија
Емендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 4
Градоначалник Уве Зилберман (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,88 км2
Надм. височина 52 м
Население 698 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29579
Повик. бр. 05875
Местоположба на Емендорф во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 53°01′0″N 10°34′0″E / 53.01667° СГШ; 10.56667° ИГД / 53.01667; 10.56667

Емендорф (германски: Emmendorf) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на половина пат помеѓу градовите Илцен и Бад Бевензен. Низ местото тече реката Илменау.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Емендорф припаѓаат следниве места:

  • Емендорф
  • Хајтбрак
  • Насеноторф
  • Валмшторф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]