Ремштет (Долна Саксонија)

Координати: 53°06′0″N 10°36′0″E / 53.10000° СГШ; 10.60000° ИГД / 53.10000; 10.60000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ремштет
Црква во селото Ремштет
Црква во селото Ремштет
Црква во селото Ремштет
Грб на Ремштет
Ремштет (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Ремштет (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 5
Градоначалник Бернд Лидерс (независен)
Основни податоци
Површина 18,97 км2
Надм. височина 54 м
Население 798 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29591
Повик. бр. 05821
Местоположба на Ремштет во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 53°06′0″N 10°36′0″E / 53.10000° СГШ; 10.60000° ИГД / 53.10000; 10.60000

Ремштет (германски: Römstedt) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Ремштет припаѓаат следниве места:

  • Дрегеноторф
  • Масброк
  • Хафекост
  • Ниндорф I
  • Ремштет

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]