Ецен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ецен
Поглед на селската црква „Св. Богородица“ во Ецен
Поглед на селската црква „Св. Богородица“ во Ецен
Поглед на селската црква „Св. Богородица“ во Ецен
Грб на Ецен
Ецен во рамките на Германија
Ецен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Роше
Месни единици 6
Градоначалник Бернд Бурместер (ДХС)
Основни податоци
Површина 30,7 км2
Надм. височина 49 м
Население 1.164 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29588
Повик. бр. 05805
Местоположба на Ецен во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 53°01′0″N 10°41′0″E / 53.01667° СГШ; 10.68333° ИГД / 53.01667; 10.68333Координати: 53°01′0″N 10°41′0″E / 53.01667° СГШ; 10.68333° ИГД / 53.01667; 10.68333

Ецен (германски: Oetzen) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Ецен припаѓаат следниве места:

  • Брухведел
  • Дермте
  • Јарлиц
  • Ецен (до 10 септември 1936 година запишуван како Ојцен[2])
  • Штекен
  • Зиторф
  • Ецмиле

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Statistik des Deutschen Reichs, Band 450: Amtliches Gemeindeverzeichnis für das Deutsche Reich, Teil I, Berlin 1939, Seite 265

Надворешни врски[уреди | уреди извор]