Роше (општинска заедница)

Координати: 52°59′00″N 10°45′00″E / 52.9833333333° СГШ; 10.75° ИГД / 52.9833333333; 10.75
Од Википедија — слободната енциклопедија

Роше (германски: Rosche) — општинска заедница во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Роше.

Грб на Роше

Општинската заедница Роше се состои од следниве општини:

  1. Ецен
  2. Рецлинген
  3. Роше
  4. Штеце
  5. Зулендорф

52°59′00″N 10°45′00″E / 52.9833333333° СГШ; 10.75° ИГД / 52.9833333333; 10.75