Олдендорф-Химелпфортен

Координати: 53°59′N 09°27′E / 53.983° СГШ; 9.450° ИГД / 53.983; 9.450
Од Википедија — слободната енциклопедија

Олдендорф-Химелпфортен (германски: Oldendorf-Himmelpforten) — општинска заедница во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Химелпфортен.

Општинската заедница Олдендорф-Химелпфортен се состои од следниве општини:

  1. Бурвег
  2. Диденбител
  3. Енгелшоф
  4. Есторф
  5. Гросенверден
  6. Хама
  7. Хајнбокел
  8. Химелпфортен
  9. Краненбург
  10. Олдендорф

53°59′N 09°27′E / 53.983° СГШ; 9.450° ИГД / 53.983; 9.450