Енгелшоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енгелшоф
Грб на Енгелшоф
Енгелшоф во рамките на Германија
Енгелшоф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Штаде
Општ. заед. Олдендорф-Химелпфортен
Месни единици 2
Градоначалник Свен Фриш (СГ)
Основни податоци
Површина 19,69 км2
Надм. височина 4 м
Население 731 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. STD
Пошт. бр. 21710
Повик. бр. 04144
Портал www.himmelpforten.de
Местоположба на Енгелшоф во рамките на округот Штаде
Карта
Карта
Координати 53°39′35″N 9°19′24″E / 53.65972° СГШ; 9.32333° ИГД / 53.65972; 9.32333Координати: 53°39′35″N 9°19′24″E / 53.65972° СГШ; 9.32333° ИГД / 53.65972; 9.32333

Енгелшоф (германски: Engelschoff) — општина во округот Штаде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на реката Осте.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

На југ се граничи со општината Химелпфортен. На југоисток и на исток се граничи со општината Хама. На север се граничи со општината Гросенверден. На запад се граничи со општината Хехтхаузен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]