Швармштет (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Швармштет (германски: Schwarmstedt) — општинска заедница во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Швармштет.

Општинската заедница Швармштет се состои од следниве општини:

  1. Буххолц
  2. Есел
  3. Гилтен
  4. Линдведел
  5. Швармштет

Координати: 52°40′01″ N; 9°37′01″ E / 52.667° СГШ; 9.617° ИГД / 52.667; 9.617