Есел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Есел
Улица во Есел
Улица во Есел
Грб на Есел
Есел во рамките на Германија
Есел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Швармштет
Месни единици 4
Градоначалник Бернд Блок (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,06 км2
Надм. височина 27 м
Население 1.182 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SFA
Пошт. бр. 29690
Повик. бр. 0 50 71
Портал www.essel.de
Местоположба на Есел во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Координати 52°41′22″N 9°38′37″E / 52.68944° СГШ; 9.64361° ИГД / 52.68944; 9.64361Координати: 52°41′22″N 9°38′37″E / 52.68944° СГШ; 9.64361° ИГД / 52.68944; 9.64361

Есел (германски: Essel) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Главното место Есел се наоѓа на јужниот брег на Алер. Низ општината поминува автопатот А7.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Есел е составена од следниве единици:

  • Есел
  • Енгехаузен
  • Штиленхефен
  • Остенхолцер Мор

Историја[уреди | уреди извор]

Есел бил првпат споменат во 1251 година како Езеле (Esele). Надгледувањето на преминот преку Алер кај Есел и контролата на пловидбата на Алер била преземена од три грофа на Хадемсторф. Во XIV век, нивното седиште било во Уленбург. Овој замок се наоѓал во долината на Алер, помеѓу Есел и Буххолц и бил уништен во 1394 година од војводите на Брауншвајг-Линебург.

Друг замок бил изграден во XIII век, на чие место подоцна се подигнала велепоседничка куќа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]