Ајкело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајкело
Селсата црква во Ајкело
Селсата црква во Ајкело
Грб на Ајкело
Ајкело is located in Германија
Ајкело
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Алден
Градоначалник Јоахим Шот
Основни податоци
Површина 13,20 км2
Надм. височина 24 м
Население 786 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SFA
Пошт. бр. 29693
Повик. бр. 05164
Местоположба на Ајкело во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Координати 52°44′0″N 9°36′0″E / 52.73333° СГШ; 9.60000° ИГД / 52.73333; 9.60000Координати: 52°44′0″N 9°36′0″E / 52.73333° СГШ; 9.60000° ИГД / 52.73333; 9.60000

Ајкело (германски: Eickeloh) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ајкело се наоѓа помеѓу Валсроде и Хановер, каде се спојуваат реките Алер и Лајне. Општината е сместена во Линебуршкото Поле.

Општината е поделена на старото село и новата населба изградена по Втората светска војна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]