Гилтен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гилтен
Селската црква во Гилтен
Селската црква во Гилтен
Гилтен is located in Германија
Гилтен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Општ. заед. Швармштет
Месни единици 4
Градоначалник Ерих Лозе
Основни податоци
Површина 33,37 км2
Надм. височина 24 м
Население 1.235 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FAL SFA
Пошт. бр. 29690
Повик. бр. 05071, 05074 OT Suderbruch)
Местоположба на Гилтен во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Координати 52°42′0″N 9°35′0″E / 52.70000° СГШ; 9.58333° ИГД / 52.70000; 9.58333Координати: 52°42′0″N 9°35′0″E / 52.70000° СГШ; 9.58333° ИГД / 52.70000; 9.58333

Гилтен (германски: Gilten) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Низ општината поминува сојузниот пат Б214, а североисточно од местото реката Лајне се влева во Алер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Гилтен е составена од следниве единици:

  • Ешенворт
  • Гилтен (главното место)
  • Гревиде
  • Хуфе
  • Нинхаген
  • Нордребер
  • Зудербрух

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]