Елбмарш

Координати: 53°24′58″N 10°22′35″E / 53.41611° СГШ; 10.37639° ИГД / 53.41611; 10.37639
Од Википедија — слободната енциклопедија

Елбмарш (германски: Elbmarsch) — општинска заедница во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Маршахт. Името се однесува на мочуриштата долж брегот на реката Елба.

Општинската заедница Елбмарш се состои од следниве општини:

  1. Драге
  2. Маршахт
  3. Теспе

53°24′58″N 10°22′35″E / 53.41611° СГШ; 10.37639° ИГД / 53.41611; 10.37639