Прејди на содржината

Теспе

Координати: 53°24′0″N 10°25′0″E / 53.40000° СГШ; 10.41667° ИГД / 53.40000; 10.41667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Теспе
Поранешна управна зграда во Теспе
Поранешна управна зграда во Теспе
Поранешна управна зграда во Теспе
Грб на Теспе
Теспе во рамките на Германија
Теспе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Елбмарш
Месни единици 3
Градоначалник Јерг Вернер (СДП)
Основни податоци
Површина 24,87 км2
Надм. височина 12 м
Население 4.802 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 193 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21395
Повик. бр. 04176, 04133
Портал gemeinde-tespe.de
Местоположба на Теспе во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°24′0″N 10°25′0″E / 53.40000° СГШ; 10.41667° ИГД / 53.40000; 10.41667

Теспе (германски: Tespe) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Теспе се наоѓа во источниот дел на општинската заедница Елбмарш. На запад се граничи со општината Маршахт, а на север со реката Елба, додека на исток и на југ се граничи со округот Линебург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од селата Теспе, Битлинген и Афендорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]