Маршахт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маршахт
Селската црква
Селската црква
Грб на Маршахт
Маршахт is located in Германија
Маршахт
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Елбмарш
Месни единици 5
Градоначалник Родја Грос (СДП)
Основни податоци
Површина 26,12 км2
Надм. височина 8 м
Население 3.940 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 151 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21436
Повик. бр. 04176
Местоположба на Маршахт во рамките на округот Харбург
Карта
Координати 53°25′1″N 10°22′7″E / 53.41694° СГШ; 10.36861° ИГД / 53.41694; 10.36861Координати: 53°25′1″N 10°22′7″E / 53.41694° СГШ; 10.36861° ИГД / 53.41694; 10.36861

Маршахт (германски: Marschacht) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Елбмарш.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото документирано споменување на населбата било во 1216 година како Хахеде.

Промена на текот на реката Елба ја поделило населбата на две: Гестхахт (во Шлезвиг-Холштајн) и Маршахт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]