Хајденау (Харбург)

Координати: 53°19′0″N 9°40′0″E / 53.31667° СГШ; 9.66667° ИГД / 53.31667; 9.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајденау
Улица во Хајденау
Улица во Хајденау
Улица во Хајденау
Грб на Хајденау
Хајденау во рамките на Германија
Хајденау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Тоштет
Месни единици 7
Градоначалник Рајнхард Рипсхоф (UWG)
Основни податоци
Површина 38,71 км2
Надм. височина 48 м
Население 2.264 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21258
Повик. бр. 04182
Местоположба на Хајденау во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°19′0″N 9°40′0″E / 53.31667° СГШ; 9.66667° ИГД / 53.31667; 9.66667

Хајденау (германски: Heidenau) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хандело се наоѓа северозападно од Линебуршкото Поле.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Хајденау припаѓаат местата Хајденау, Авенсермор, Биркенбишен, Еферсторфермор, Холинде, Калмор и Ферло.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]