Ундело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ундело
Црквата „Св. Магдалена“ во Ундело
Црквата „Св. Магдалена“ во Ундело
Црквата „Св. Магдалена“ во Ундело
Грб на Ундело
Ундело во рамките на Германија
Ундело
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Ханштет
Месни единици 6
Градоначалник Алберт Хоман
Основни податоци
Површина 48,2 км2
Надм. височина 85 м
Население 1.039 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21274
Повик. бр. 04189
Местоположба на Ундело во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°11′46″N 9°59′0″E / 53.19611° СГШ; 9.98333° ИГД / 53.19611; 9.98333Координати: 53°11′46″N 9°59′0″E / 53.19611° СГШ; 9.98333° ИГД / 53.19611; 9.98333

Ундело (германски: Undeloh; долногермански: Unnel) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ундело се наоѓа во Линебуршкото Поле, во близина на ридот Вилзедер Берг.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Ундело припаѓаат местата:

  • Ундело
  • Велен
  • Везел
  • Менинген
  • Тондорф
  • Хајмбух

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]