Холенштет

Координати: 53°22′0″N 9°43′0″E / 53.36667° СГШ; 9.71667° ИГД / 53.36667; 9.71667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Холенштет
Железничката станица „Холенштет“
Железничката станица „Холенштет“
Железничката станица „Холенштет“
Грб на Холенштет
Холенштет во рамките на Германија
Холенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Холенштет
Месни единици 4
Градоначалник Јирген Беме (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,84 км2
Надм. височина 30 м
Население 3.805 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 174 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21279
Повик. бр. 04165
Местоположба на Холенштет во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°22′0″N 9°43′0″E / 53.36667° СГШ; 9.71667° ИГД / 53.36667; 9.71667

Холенштет (германски: Hollenstedt) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 25 километри југозападно од Хамбург и 12 километри јужно од Букстехуде.

Холенштет претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Холенштет се наоѓа западно од Харбуршките ридови, во близина на автопатот А1.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Холенштет припаѓаат следниве места:

  • Холенштет
  • Емен
  • Охтмансбрух
  • Охтмансбрух-Зидлунг
  • Штерсбек
  • Волесбостел

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]