Тоштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тоштет
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Тоштет
Тоштет is located in Германија
Тоштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Тоштет
Градоначалник Герхард Нецел (СДП)
Основни податоци
Површина 48,24 км2
Надм. височина 61 м
Население 13.818 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 286 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21255
Повик. бр. 04182
Местоположба на Тоштет во рамките на округот Харбург
Карта
Координати 53°17′0″N 9°43′0″E / 53.28333° СГШ; 9.71667° ИГД / 53.28333; 9.71667Координати: 53°17′0″N 9°43′0″E / 53.28333° СГШ; 9.71667° ИГД / 53.28333; 9.71667

Тоштет (германски: Tostedt; долногермански: Töst) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Тоштет се наоѓа на северозападниот раб од Линебуршкото Поле.

Општината се наоѓа југозападно од ридовите Харбургер и од Буххолц. Највисока точка во општината е 70 метри, додека најниската точка е 43 метри. Низ Тоштет тече реката Есте.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Тоштет припаѓаат местата Тоштет, Тотглизинген, Лангело, Недернхоф и Вистенхефен, како и имотите Драјхаузен и Тифенбрух. Местото Тоштет Ланд истовремено припаѓа на општината Тоштет и Виштет.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
  2. Mitteilung der Samtgemeinde Tostedt

Надворешни врски[уреди | уреди извор]