Виштет

Координати: 53°16′0″N 9°41′0″E / 53.26667° СГШ; 9.68333° ИГД / 53.26667; 9.68333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Виштет
Улица низ Виштет
Улица низ Виштет
Улица низ Виштет
Грб на Виштет
Виштет во рамките на Германија
Виштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Тоштет
Месни единици 1
Градоначалник Свен Бауер (WGW)
Основни податоци
Површина 18,49 км2
Надм. височина 45 м
Население 1.777 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 96 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21255
Повик. бр. 04182
Портал Gemeinde Wistedt
Местоположба на Виштет во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°16′0″N 9°41′0″E / 53.26667° СГШ; 9.68333° ИГД / 53.26667; 9.68333

Виштет (германски: Wistedt) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Виштет се наоѓа северозападно од Линебуршкото Поле.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Виштет припаѓаат местата Виштет и Виме, како и имотот Квелен. Местото Тоштет Ланд истовремено припаѓа кон општината Тоштет и Виштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]