Залцхаузен

Координати: 53°13′0″N 10°10′0″E / 53.21667° СГШ; 10.16667° ИГД / 53.21667; 10.16667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Залцхаузен
Општинското собрание на Залцхаузен
Општинското собрание на Залцхаузен
Општинското собрание на Залцхаузен
Грб на Залцхаузен
Залцхаузен во рамките на Германија
Залцхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Залцхаузен
Месни единици 3
Градоначалник Елизабет Местмахер (UWG)
Основни податоци
Површина 34,72 км2
Надм. височина 27 м
Население 4.869 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 140 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21376
Повик. бр. 04172
Портал www.salzhausen.de
Местоположба на Залцхаузен во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°13′0″N 10°10′0″E / 53.21667° СГШ; 10.16667° ИГД / 53.21667; 10.16667

Залцхаузен (германски: Salzhausen) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 40 километри југоисточно од Хамбург и 15 километри западно од Линебург.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Залцхаузен се наоѓа на североисточниот раб од Линебуршкото Поле и во југоисточниот дел на округот Харбург, на самата граница со округот Линебург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Залцхаузен се состои од следниве места:

  • Залцхаузен
  • Лумилен
  • Елсторф
  • Путензен
  • Ајендорф

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]