Дрештет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрештет
Грб на Дрештет
Дрештет во рамките на Германија
Дрештет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Холенштет
Градоначалник Бернд Апел (WGD)
Основни податоци
Површина 5,71 км2
Надм. височина 58 м
Население 789 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 138 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21279
Повик. бр. 04186
Местоположба на Дрештет во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°20′0″N 9°46′0″E / 53.33333° СГШ; 9.76667° ИГД / 53.33333; 9.76667Координати: 53°20′0″N 9°46′0″E / 53.33333° СГШ; 9.76667° ИГД / 53.33333; 9.76667

Дрештет (германски: Drestedt) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Дрештет се наоѓа северно од Линебуршкото Поле на реката Есте.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Дрештет припаѓа само истоименото место.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]