Гарштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гарштет
Грб на Гарштет
Гарштет is located in Германија
Гарштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Залцхаузен
Градоначалник Криста Бајер (СДП)
Основни податоци
Површина 14,93 км2
Надм. височина 30 м
Население 1.437 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 96 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21441
Повик. бр. 04173
Портал www.garstedt.de
Местоположба на Гарштет во рамките на округот Харбург
Карта
Координати 53°17′0″N 10°09′0″E / 53.28333° СГШ; 10.15000° ИГД / 53.28333; 10.15000Координати: 53°17′0″N 10°09′0″E / 53.28333° СГШ; 10.15000° ИГД / 53.28333; 10.15000

Гарштет (германски: Garstedt) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во Хоен Гест на работ на Линебуршкото Поле, помеѓу окружниот град Винзен и Залцхаузен.

Реката Луе поминува источно од местото.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]