Штеле (Харбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штеле
Општинското собрание на Штеле
Општинското собрание на Штеле
Грб на Штеле
Штеле (Харбург) is located in Германија
Штеле (Харбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Месни единици 7
Градоначалник Роберт Изернхаген (независен)
Основни податоци
Површина 38,50 км2
Надм. височина 2 м
Население 11.305 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 294 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21435
Повик. бр. 04174
Местоположба на Штеле во рамките на округот Харбург
Карта
Координати 53°22′0″N 10°07′0″E / 53.36667° СГШ; 10.11667° ИГД / 53.36667; 10.11667Координати: 53°22′0″N 10°07′0″E / 53.36667° СГШ; 10.11667° ИГД / 53.36667; 10.11667

Штеле (германски: Stelle) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Општината се наоѓа околу 20 километри југоисточно од Хамбург и 7 километри западно од окружниот град Винзен (Луе).

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местата Вуленбург, Розенвајде и Флигенберг се наоѓаат непосредно на јужниот брег на Елба. Местото Ахтердајх и северниот дел на главното место Штеле се наоѓаат во мочуришното подрачје, додека јужниот дел на главното место, како и местата Асхаузен и Билхорн во полето.

Височината во општината се движи од 1 до 60 метри.

Штеле е поврзан на железничката линија Хановер-Хамбург, како и на автопатот А39.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]