Халфесбостел

Координати: 53°21′0″N 9°36′0″E / 53.35000° СГШ; 9.60000° ИГД / 53.35000; 9.60000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Халфесбостел
Поглед на селото Холфеде
Поглед на селото Холфеде
Поглед на селото Холфеде
Грб на Халфесбостел
Халфесбостел во рамките на Германија
Халфесбостел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Холенштет
Месни единици 2
Градоначалник Јирген Равенс (WGH)
Основни податоци
Површина 18,14 км2
Надм. височина 38 м
Население 730 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21646
Повик. бр. 04169
Местоположба на Халфесбостел во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°21′0″N 9°36′0″E / 53.35000° СГШ; 9.60000° ИГД / 53.35000; 9.60000

Халфесбостел (германски: Halvesbostel) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Халфесбостел се наоѓа северно од Линебуршкото Поле.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Халфесбостел припаѓаат местата Холфеде и Халфесботел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]