Какенсторф

Координати: 53°19′0″N 9°46′0″E / 53.31667° СГШ; 9.76667° ИГД / 53.31667; 9.76667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Какенсторф
Улица во Какенсторф
Улица во Какенсторф
Улица во Какенсторф
Грб на Какенсторф
Какенсторф во рамките на Германија
Какенсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Тоштет
Градоначалник Хајко Книпел
Основни податоци
Површина 38,71 км2
Надм. височина 49 м
Население 1.461 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21255
Повик. бр. 04186
Местоположба на Какенсторф во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°19′0″N 9°46′0″E / 53.31667° СГШ; 9.76667° ИГД / 53.31667; 9.76667

Какенсторф (германски: Kakenstorf) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Какенсторф се наоѓа северозападно од Линебуршкото Поле. Во општината потоците Доренер Миленбах, Дрештедер Бах, Какенсторфер Бах, Шпрецер Бах и Тотглизингер Бах се влеваат во реката Есте.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Какенсторф припаѓаат местата Какенсторф, Ауф дер Хорст и Бетерсхајм, како и имотот Зегернхоф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]