Отер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Отер
Продавница во Отер
Продавница во Отер
Грб на Отер
Отер is located in Германија
Отер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Тоштет
Градоначалник Биргит Хорстман (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,13 км2
Надм. височина 47 м
Население 1.721 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21259
Повик. бр. 04182
Портал www.otter.de
Местоположба на Отер во рамките на округот Харбург
Карта
Координати 53°14′0″N 9°44′0″E / 53.23333° СГШ; 9.73333° ИГД / 53.23333; 9.73333Координати: 53°14′0″N 9°44′0″E / 53.23333° СГШ; 9.73333° ИГД / 53.23333; 9.73333

Отер (германски: Otter) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Отер се наоѓа јужно од Хамбург, на крајниот северозапад од Линебуршкото Поле.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Отер припаѓаат местата Отер, Грос Тотсхорн, Клајн Тотсхорн и Отермор, како и имотите Вимегрунд, Кник, Рипсхоф и Шилингсбостел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg Otter на Ризницата ?