Прејди на содржината

Бендесторф

Координати: 53°20′0″N 9°57′0″E / 53.33333° СГШ; 9.95000° ИГД / 53.33333; 9.95000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бендесторф
Филмски музеј Бендесторф
Филмски музеј Бендесторф
Филмски музеј Бендесторф
Грб на Бендесторф
Бендесторф во рамките на Германија
Бендесторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Јестебург
Градоначалник Бернд Бајерсдорф
Основни податоци
Површина 3,88 км2
Надм. височина 36 м
Население 2.344 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 604 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21227
Повик. бр. 04183
Местоположба на Бендесторф во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°20′0″N 9°57′0″E / 53.33333° СГШ; 9.95000° ИГД / 53.33333; 9.95000

Бендесторф (германски: Bendestorf) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа неколку километри јужно од Елба, сместено на околу 30 километри јужно од градот Хамбург.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото споменување на Бендесторф е од 970 година.

Во повоениот период, Бендесторф станал познат по своите филмски студија, каде се правеле бројни германски филмови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]