Ајендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајендорф
Ветерница во Ајендорф
Ветерница во Ајендорф
Ветерница во Ајендорф
Грб на Ајендорф
Ајендорф во рамките на Германија
Ајендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Залцхаузен
Градоначалник Рајнхолд Шпикер (СДП)
Основни податоци
Површина 13,68 км2
Надм. височина 67 м
Население 1.201 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21376
Повик. бр. 04172
Местоположба на Ајендорф во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°12′0″N 10°09′0″E / 53.20000° СГШ; 10.15000° ИГД / 53.20000; 10.15000Координати: 53°12′0″N 10°09′0″E / 53.20000° СГШ; 10.15000° ИГД / 53.20000; 10.15000

Ајендорф (германски: Eyendorf) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ајендорф се наоѓа во Линебуршкото Поле.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]