Веле (Долна Саксонија)

Координати: 53°13′0″N 9°48′0″E / 53.21667° СГШ; 9.80000° ИГД / 53.21667; 9.80000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Веле
Општинското собрание на Веле
Општинското собрание на Веле
Општинското собрание на Веле
Грб на Веле
Веле (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Веле (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Тоштет
Градоначалник Герд Шредер
Основни податоци
Површина 19,93 км2
Надм. височина 49 м
Население 1.221 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21261
Повик. бр. 04188
Портал Gemeinde Welle
Местоположба на Веле во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°13′0″N 9°48′0″E / 53.21667° СГШ; 9.80000° ИГД / 53.21667; 9.80000

Веле (германски: Welle; долногермански: Will) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Низ Веле поминува реката Есте и потоците Кампенер Бах и Фулаубах.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Веле припаѓаат местата Веле, Кампен, Камперлин и Хојнкенбостел, како и имотите Кордсхаген, Камперхајде и Хасел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]