Ханштет (Нордхајде)

Координати: 53°16′0″N 10°01′0″E / 53.26667° СГШ; 10.01667° ИГД / 53.26667; 10.01667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ханштет
Селската црква „Св. Јаков“
Селската црква „Св. Јаков“
Селската црква „Св. Јаков“
Грб на Ханштет
Ханштет (Нордхајде) во рамките на Германија
Ханштет (Нордхајде)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Ханштет
Месни единици 4
Градоначалник Герхард Ширхорн (UNS)
Основни податоци
Површина 59,3 км2
Надм. височина 45 м
Население 5.834 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21271
Повик. бр. 04184
Местоположба на Ханштет во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°16′0″N 10°01′0″E / 53.26667° СГШ; 10.01667° ИГД / 53.26667; 10.01667

Ханштет (германски: Hanstedt) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 35 километри јужно од Хамбург и 25 километри западно од Линебург.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Ханштет се наоѓа во северниот дел на Линебуршкото Поле.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Ханштет е составена од следниве места:

  • Ханштет
  • Ниндорф ам Валде
  • Олзен
  • Кварендорф
  • Ширхорн
  • Ваје

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]