Прејди на содржината

Хармсторф

Координати: 53°21′0″N 9°59′0″E / 53.35000° СГШ; 9.98333° ИГД / 53.35000; 9.98333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хармсторф
Грб на Хармсторф
Хармсторф во рамките на Германија
Хармсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Јестебург
Градоначалник Андреас Мак (СГ)
Основни податоци
Површина 5,97 км2
Надм. височина 15 м
Население 821 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 138 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21228
Повик. бр. 04105
Портал Gemeinde Harmstorf
Местоположба на Хармсторф во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°21′0″N 9°59′0″E / 53.35000° СГШ; 9.98333° ИГД / 53.35000; 9.98333

Хармсторф (германски: Harmstorf) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Хармсторф се наоѓа северно од Линебуршкото Поле и јужно од Елба, на источните делови од Харбуршките ридови.

Од градот Хамбург е оддалечен 23 километри, додека од окружниот град Винзен е оддалечен 15 километри на исток.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Хармсторф се граничи со општините Зеветал, Бендесторф и Розенгартен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]