Ној Вулмсторф

Координати: 53°27′46″N 9°47′44″E / 53.46278° СГШ; 9.79556° ИГД / 53.46278; 9.79556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ној Вулмсторф
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Ној Вулмсторф
Ној Вулмсторф во рамките на Германија
Ној Вулмсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Градоначалник Волф-Егберт Розенцвајг (СДП)
Основни податоци
Површина 56,16 км2
Надм. височина 7 м
Население 21.473 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 382 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21629
Повик. бр. 040 and 04168
Портал neu-wulmstorf.de
Местоположба на Ној Вулмсторф во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°27′46″N 9°47′44″E / 53.46278° СГШ; 9.79556° ИГД / 53.46278; 9.79556

Ној Вулмсторф (германски: Neu Wulmstorf; долногермански: Vosshusen) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Името на општината било променето на 11 декември 1964 година од Вулмсторф во Ној Вулмсторф. Претставува дел од метрополитенската област Хамбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ној Вулмсторф се протега помеѓу Хамбург на исток, Алтес Ланд на север, Харбуршките ридови на југоисток, Буххолц во Нордхајде и со Букстехуде на запад.

Висинската разлика се движи од половина метар под нивото на морето до 111,9 метри над нивото на морето.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општинските единици на општината Ној Вулмсторф се:[2]

 • Ној Вулмсторф
  • Ној Вулмсторф
  • Вулмсторф
  • Дерсторф
 • Елсторф
  • Елсторф
  • Ардесторф
  • Елсторф-Бахајде
 • Раде
  • Раде
  • Миненбител
  • Оленбител
 • Рибке
 • Швидерсторф

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. „Hauptsatzung der Gemeinde Neu Wulmstorf“ (PDF). neu-wulmstorf.de. 2017-04-28. Посетено на 2017-06-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]