Прејди на содржината

Кенигсмор

Координати: 53°14′0″N 9°39′0″E / 53.23333° СГШ; 9.65000° ИГД / 53.23333; 9.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кенигсмор
Влезот во Кенигсмор
Влезот во Кенигсмор
Влезот во Кенигсмор
Грб на Кенигсмор
Кенигсмор во рамките на Германија
Кенигсмор
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Тоштет
Градоначалник Матијас Шубак
Основни податоци
Површина 10,01 км2
Надм. височина 39 м
Население 621 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21255
Повик. бр. 04180
Портал Gemeinde Königsmoor
Местоположба на Кенигсмор во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°14′0″N 9°39′0″E / 53.23333° СГШ; 9.65000° ИГД / 53.23333; 9.65000

Кенигсмор (германски: Königsmoor) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Кенигсмор се наоѓа северозападно од Линебуршкото Поле.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Кенигсмор припаѓа единствено истоименото место.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]