Регесбостел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Регесбостел
Поглед на Регесбостел
Поглед на Регесбостел
Поглед на Регесбостел
Грб на Регесбостел
Регесбостел во рамките на Германија
Регесбостел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Холенштет
Месни единици 2
Градоначалник Кај Вихман (FWGR)
Основни податоци
Површина 16,27 км2
Надм. височина 34 м
Население 1.068 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21649
Повик. бр. 04165
Местоположба на Регесбостел во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°22′0″N 9°39′0″E / 53.36667° СГШ; 9.65000° ИГД / 53.36667; 9.65000Координати: 53°22′0″N 9°39′0″E / 53.36667° СГШ; 9.65000° ИГД / 53.36667; 9.65000

Регесбостел (германски: Regesbostel) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Регесбостел се состои од местата Холторфсбостел и Рамсторф. Кон нив припаѓаат единиците Регесбостел, Холторфсбостел, Холторфер Хајде и Рамсторф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]