Прејди на содржината

Дорен (Нордхајде)

Координати: 53°18′18″N 9°42′9″E / 53.30500° СГШ; 9.70250° ИГД / 53.30500; 9.70250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дорен
Улица низ Дорен
Улица низ Дорен
Улица низ Дорен
Грб на Дорен
Дорен во рамките на Германија
Дорен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Тоштет
Месни единици 2
Градоначалник Ролф Алдаг
Основни податоци
Површина 11,25 км2
Надм. височина 54 м
Население 1.247 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 111 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21255
Повик. бр. 04182
Местоположба на Дорен во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°18′18″N 9°42′9″E / 53.30500° СГШ; 9.70250° ИГД / 53.30500; 9.70250

Дорен (германски: Dohren) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Дорен се наоѓа северозападно од Линебуршкото Поле. Низ местото тече потокот Доренер Миленбах.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Кон општината Дорен припаѓаат местата Дорен и Гееге.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]