Бракел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бракел
Грб на Бракел
Бракел is located in Германија
Бракел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Ханштет
Месни единици 2
Градоначалник Дирк Ширхорн (FWB Brackel)
Основни податоци
Површина 13,91 км2
Надм. височина 53 м
Население 1.924 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 138 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21438
Повик. бр. 04185
Портал www.brackel.de
Местоположба на Бракел во рамките на округот Харбург
Карта
Координати 53°18′0″N 10°02′0″E / 53.30000° СГШ; 10.03333° ИГД / 53.30000; 10.03333Координати: 53°18′0″N 10°02′0″E / 53.30000° СГШ; 10.03333° ИГД / 53.30000; 10.03333

Бракел (германски: Brackel) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бракел се наоѓа помеѓу Ханштет и местото Хитфелд (општина Зефетал) со сопствен излез на автопатот А7.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Бракел припаѓаат местата Бракел и Тисхопе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]