Апел (Германија)

Координати: 53°23′35″N 9°44′50″E / 53.39306° СГШ; 9.74722° ИГД / 53.39306; 9.74722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Апел
Воденица Апелбек
Воденица Апелбек
Воденица Апелбек
Грб на Апел
Апел (Германија) во рамките на Германија
Апел (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Холенштет
Месни единици 5
Градоначалник Рајнхард Колкман (BfA)
Основни податоци
Површина 15,42 км2
Надм. височина 40 м
Население 2.015 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 131 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21279
Повик. бр. 04165
Местоположба на Апел во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°23′35″N 9°44′50″E / 53.39306° СГШ; 9.74722° ИГД / 53.39306; 9.74722

Апел (германски: Appel) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Апел се наоѓа помеѓу Есте, лева притока на Елба и Харбуршките ридови.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Апел припаѓаат местата:

  • Апел
  • Еверсен
  • Еверсен-Хајде
  • Грауен
  • Олдендорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]