Азендорф (Харбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азендорф
Гостилница во Дирксхаузен
Гостилница во Дирксхаузен
Гостилница во Дирксхаузен
Грб на Азендорф
Азендорф (Харбург) во рамките на Германија
Азендорф (Харбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Ханштет
Месни единици 1
Градоначалник Рајнер Менке
Основни податоци
Површина 14,70 км2
Надм. височина 32 м
Население 2.030 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 138 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21271
Повик. бр. 04183
Местоположба на Азендорф во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°17′33″N 9°58′51″E / 53.29250° СГШ; 9.98083° ИГД / 53.29250; 9.98083Координати: 53°17′33″N 9°58′51″E / 53.29250° СГШ; 9.98083° ИГД / 53.29250; 9.98083

Азендорф (германски: Asendorf) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Азендорф се наоѓа во североисточниот дел на Линебуршкото Поле и околу 30 километри јужно од градот Хамбург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Азендорф припаѓаат местата Азендорф и Дирксхаузен, како и единицата Друмберген и Хајдевинкел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]