Мојсбург

Координати: 53°24′0″N 9°42′0″E / 53.40000° СГШ; 9.70000° ИГД / 53.40000; 9.70000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мојсбург
Амтсхаус во Мојсбург
Амтсхаус во Мојсбург
Амтсхаус во Мојсбург
Грб на Мојсбург
Мојсбург во рамките на Германија
Мојсбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Холенштет
Месни единици 3
Градоначалник Ханс-Јирген Штефенс (VWGM)
Основни податоци
Површина 11,25 км2
Надм. височина 15 м
Население 1.937 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 172 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21647
Повик. бр. 04165
Местоположба на Мојсбург во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°24′0″N 9°42′0″E / 53.40000° СГШ; 9.70000° ИГД / 53.40000; 9.70000

Мојсбург (германски: Moisburg) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Мојсбург се наоѓа северозападно од Линебуршкото Поле на реката Есте.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Мојсбург припаѓаат следниве места:

  • Мојсбург
  • Апелбек
  • Подендорф

Исто така, во општината се наоѓа и селскиот имот Румансхоф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]