Гарлсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гарлсторф
Ветерница во Гарлсторф
Ветерница во Гарлсторф
Грб на Гарлсторф
Гарлсторф is located in Германија
Гарлсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Залцхаузен
Градоначалник Хорст-Гинтер Јагау (GFG)
Основни податоци
Површина 16,82 км2
Надм. височина 53 м
Население 1.124 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21376
Повик. бр. 04172
Местоположба на Гарлсторф во рамките на округот Харбург
Карта
Координати 53°13′0″N 10°05′0″E / 53.21667° СГШ; 10.08333° ИГД / 53.21667; 10.08333Координати: 53°13′0″N 10°05′0″E / 53.21667° СГШ; 10.08333° ИГД / 53.21667; 10.08333

Гарлсторф (германски: Garlstorf) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Гарлсторф се наоѓа околу 5 километри источно заштитеното подрачје Линебуршко Поле, помеѓу долините на Луе и Ауе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]