Прејди на содржината

Егесторф

Координати: 53°11′0″N 10°04′0″E / 53.18333° СГШ; 10.06667° ИГД / 53.18333; 10.06667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Егесторф
Црквата „Св. Стефан“ во Егесторф
Црквата „Св. Стефан“ во Егесторф
Црквата „Св. Стефан“ во Егесторф
Грб на Егесторф
Егесторф во рамките на Германија
Егесторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Ханштет
Месни единици 5
Градоначалник Марко Шрајбер (ДХС)
Основни податоци
Површина 48,7 км2
Надм. височина 83 м
Население 2.713 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21272
Повик. бр. 04175
Местоположба на Егесторф во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°11′0″N 10°04′0″E / 53.18333° СГШ; 10.06667° ИГД / 53.18333; 10.06667

Егесторф (германски: Egestorf) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Егесторф се наоѓа во источниот дел на Линебуршкото Поле и јужно од метрополитенската област Хамбург.

Низ нејзе поминува потокот Шмален Ауе, како и некои негови притоки.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Егесторф се состои од следниве места:

  • Егесторф
  • Деле
  • Ефендорф
  • Зарендорф
  • Шецендорф

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]