Фирхефен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фирхефен
Грб на Фирхефен
Фирхефен is located in Германија
Фирхефен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Залцхаузен
Градоначалник Мортимер Шмидебах
Основни податоци
Површина 13,92 км2
Надм. височина 28 м
Население 962 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21444
Повик. бр. 04172
Местоположба на Фирхефен во рамките на округот Харбург
Карта
Координати 53°16′0″N 10°13′0″E / 53.26667° СГШ; 10.21667° ИГД / 53.26667; 10.21667Координати: 53°16′0″N 10°13′0″E / 53.26667° СГШ; 10.21667° ИГД / 53.26667; 10.21667

Фирхефен (германски: Vierhöfen) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фирхефен се наоѓа на источниот раб од Линебуршкото Поле.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]