Прејди на содржината

Топенштет

Координати: 53°16′0″N 10°06′0″E / 53.26667° СГШ; 10.10000° ИГД / 53.26667; 10.10000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Топенштет
Зградата на противпожарната бригада во Топенштет
Зградата на противпожарната бригада во Топенштет
Зградата на противпожарната бригада во Топенштет
Грб на Топенштет
Топенштет во рамките на Германија
Топенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Залцхаузен
Месни единици 2
Градоначалник Хајнрих Ноторф
Основни податоци
Површина 29,09 км2
Надм. височина 35 м
Население 2.141 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21442
Повик. бр. 04173
Местоположба на Топенштет во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°16′0″N 10°06′0″E / 53.26667° СГШ; 10.10000° ИГД / 53.26667; 10.10000

Топенштет (германски: Toppenstedt) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото Топенштет се наоѓа околу 40 километри јужно од Хамбург на автопатот А7 во северниот дел на Линебуршкото Поле.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со Вулфзен, Гарштет и Гарлсторф.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Топенштет се состои од следниве места:

  • Топенштет
  • Тангендорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]