Геденсторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Геденсторф
Историска градба во Либерштет
Историска градба во Либерштет
Геденсторф is located in Германија
Геденсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Залцхаузен
Месни единици 2
Градоначалник Малене Шредер
Основни податоци
Површина 16,54 км2
Надм. височина 49 м
Население 984 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21376
Повик. бр. 04172
Местоположба на Геденсторф во рамките на округот Харбург
Карта
Координати 53°13′0″N 10°07′0″E / 53.21667° СГШ; 10.11667° ИГД / 53.21667; 10.11667Координати: 53°13′0″N 10°07′0″E / 53.21667° СГШ; 10.11667° ИГД / 53.21667; 10.11667

Геденсторф (германски: Gödenstorf) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Геденсторф се наоѓа на источниот раб од Линебуршкото Поле.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Геденсторф се состои од следниве места:

  • Геденсторф
  • Либерштет

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]